فا | en
شماره های تماس: 7-03135548151
رژیم غذایی برای بهبود مهارت های خواندن کودکان رژیم غذایی برای بهبود مهارت های خواندن کودکان

رژیم غذایی برای بهبود مهارت های خواندن کودکان

 

تحقیقی در فنلاند نشان داده است که رژیم غذایی سالم می تواند مهارت های خواندن دانش آموزان در سه سال اول تحصیلشان بهبود بخشد. در این تحقیق 161 کودک 6 تا 8 ساله شرکت داشتند.
نتایج تحقیق نشان داد، کودکانی که دارای رژیم غذایی  مملو از سبزیجات، میوه، انواع توت ها، گندم کامل، ماهی و چربی های غیر اشباع بودند و محصولات قندی کمی مصرف می کردند، در آزمون های مهارت خواندن، بهتر از همتایان خود که از کیفیت رژیم غذایی ضعیف تری برخوردار بودند، عمل کردند. این نتایج  نشان می دهد که کودکانی  که از رژیم غذایی سالم تری برخوردارند، در مهارت های خواندن شان در پایه اول تا پایه های دوم و سوم، نسبت به کودکانی که کیفیت رژیم غذایشان ضعیف تر است، بهتر هستند.
نتیجه مهمی که از این تحقیق گرفته شد، این است که ارتباط کیفیت رژیم غذایی، با مهارت های خواندن از عوامل دیگری چون وضعیت اجتماعی- اقتصادی، فعالیت فیزیکی، چاقی بدن و تناسب اندام ، مستقل است. به نظر می رسد یک رژیم غذایی سالم، عامل مهمی در پشتیبانی از عملکرد تحصیلی و یادگیری در کودکان است. با انتخاب های سالم هر وعده غذایی، می توان رژیم غذایی سالمی ترتیب داد و کیفیت آن را بالا برد .

گردآورندهلیلا لقمانی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی